Praha připravuje zjednodušení odbavování v městské a integrované dopravě

Nov 10, 2017

-

Tiskové zprávy

Nejprve červená a od loňského roku zelená karta se stala symbolem pro nahrávání předplaceného jízdného v městské a integrované dopravě v Praze a ve Středočeském kraji. Od poloviny roku 2018 bude spektrum karetních barev ještě pestřejší. Spolu s tím se cestující dočkají i jednoduššího nákupu jízdenek, ať už jezdí v Praze, ve Středočeském kraji nebo na obou územích zároveň.

Nejprve červená a od loňského roku zelená karta se stala symbolem pro nahrávání předplaceného jízdného v městské a integrované dopravě v Praze a ve Středočeském kraji. Od poloviny roku 2018 bude spektrum karetních barev ještě pestřejší. Spolu s tím se cestující dočkají i jednoduššího nákupu jízdenek, ať už jezdí v Praze, ve Středočeském kraji nebo na obou územích zároveň.

Hlavní výhodou proti současnosti bude pohodlný nákup, cestující ocení především odstranění nutnosti chození k validátorům ve stanicích metra a také možnost nahrát si předplacenou jízdenku na libovolnou bankovní kartu používanou v České republice.

„Jsem ráda, že se cestující dočkají výrazného zlepšení v dostupnosti jízdného v Praze i ve Středočeském kraji, je to další předpoklad, aby Pražskou integrovanou dopravou cestovalo více cestujících. Navíc dochází k naplňování vizí, se kterými byl Operator ICT zakládán,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Operator ICT již několik měsíců pracuje na tom, aby Lítačka nebyla jediným nosičem předplacených jízdenek.

 „Od 1. července 2018 si cestující budou moci nahrát jízdenku na libovolnou platební kartu, která je v České republice k dispozici. O měsíc později chceme představit mobilní aplikaci pro chytré mobilní telefony, která umožní nejen nákup předplacených jízdenek, ale i jednotlivých, které si nyní cestující kupují pomocí populárních SMS zpráv,“ popsal Václav Strnad, člen představenstva společnosti Operator ICT.

Předplacenou jízdenku pro Prahu nebo vnější tarifní pásma si sice koupíte z pohodlí domova, ale vlastní nahrání proběhne až po vložení do některého z validátorů, které jsou pouze ve stanicích metra, což brání v rozvoji do Středočeského kraje. Toto omezení v létě příštího roku odpadne.

„Nahrání proběhne okamžitě, už nebude nutné chodit do validátorů, ty budou zbytečné. Tento krok nám umožní rozvoj elektronického jízdného i na území Středočeského kraje,“ řekl Václav Strnad.

Koncem února 2016 přestala být vydávána Opencard, červená karta spojená s mnoha průšvihy, a od prvního březnového dne 2016 si cestující pořizují kartu, Lítačka.

„O Lítačku je mezi cestujícími velký zájem, v oběhu již máme 563 677 karet, navíc nás těší, že více než polovinu karet si Pražané pořídili on-line na stránkách www.litacka.cz,“ řekl generální ředitel společnosti Operator ICT Michal Fišer a doplnil: „Každý měsíc letošního roku jsme vydali více než deset tisíc karet, zvýšený zájem jsme registrovali v lednu, kdy si většina cestujících pořizuje roční jízdenky, a v září na začátku školního roku.“

Aktivních červených karet Opencard je v současnosti 269 935 a poslední budou v platnosti do konce února 2020.

Lítačka, to však nejsou jen předplacené jízdenky na městskou a integrovanou dopravu. Už v současnosti si na Lítačku můžete půjčovat knihy v Městské knihovně a díky kartě můžete získat slevy například do Muzea Karlova mostu, Lobkowiczkého paláce, Muzea hlavního města Prahy či na plavbu Pražskými Benátkami.

Připravuje se též využití Lítačky pro pražské školy coby bezpečného identifikátoru a ke vstupu do Městské knihovny přibude možnost vstupu na městská koupaliště a další zařízení hlavního města Prahy.

Smart Prague

Podporujeme příjemnější život v prosperujícím městě a realizujeme zavádění moderních technologií. Nově vznikající projekty mají jasný směr a cíl a díky určení klíčových oblastí, kterým se chceme v rámci inovací věnovat, dokážeme jasně definovat hlavní tematické okruhy.

Naše strategie se může zdát odvážná, neboť zahrnuje fundamentální a strukturální změny v hlavním městě, ale jako vůdci technologického pokroku chceme do transformace zahrnout pražské subjekty, firmy i veřejnost.