Inovační maraton Nakopni Prahu 2024 míří do finále

Jun 17, 2024

-

Tiskové zprávy

Pátý ročník inovačního maratonu Nakopni Prahu se blíží do finále. Odborná porota ve středu 19. června 2024 vybere tři vítězné týmy z celkem desítky finalistů. Tři nejlepší projekty poté získají od české metropole finanční, a především projektovou podporu na rozjezd projektu, který pomocí inovací zlepší život v Praze.

Mezi týmy mladých inovátorů letošního ročníku ‘Nakopni Prahu’, které postoupily do finále, budeme brzy znát vítěze. Těším se na prezentace všech finalistů a na to, až se dozvíme, jak se jim během čtyř měsíců podařilo jejich nápady posunout a přiblížit k možné realizaci v našem městě,říká před finálovým večerem Daniel Mazur, pražský radní pro ICT, Smart City, vědu, výzkum a inovace.

Do již pátého ročníku se přihlásilo 132 inovativních kreativců, kteří přišli s projektovými nápady spadajícími do jedné z pěti definovaných výzev, které představují konkrétní oblasti na zlepšení života Pražanů. Jednalo se tak o nápady v oblasti životního prostředí a nakládání s energiemi; inovací v kultuře; dat, umělé inteligence a digitalizace; mobility budoucnosti a oblasti město pro lidi.

Chtěl bych poděkovat všem týmům, že se do Nakopni Prahu 2024 přihlásily a v uplynulých měsících intenzivně pracovaly na rozvoji projektových nápadů. Doufám, že odborná podpora a více než desítka workshopů, které jsme pro týmy v OICT uspořádali, jim pomohla projekt nakopnout,dodává Luboš Kratochvíl, generální ředitel pražské městské společnosti OICT, která společně s Magistrátem hlavního města Prahy Nakopni Prahu organizuje a kompletně zajišťuje.

Trojice nejlepších týmů získá kromě finanční a projektové podpory také unikátní cenu inspirovanou mapou Prahy. Výroba cen byla zadána české prototypové dílně PrusaLab. Při tvorbě 3D modelu byla použita skutečná mapa s charakteristickým výřezem Vltavy uprostřed, který byl následně stylizován do abstraktnější podoby. Tento design představuje jedinečnost a originalitu, které jsou tak důležité pro vítěze inovačního maratonu. Ceny jsou vytvořeny kombinací 3D tisku a laserování do hliníku, čímž je dosažena preciznost a detailnost.

“PrusaLab je prototypová dílna, kde mohou své projekty rozvíjet makeři, kutilové, studenti architektury, designu, podnikatelé, zkrátka všichni, kteří mají vizi a chuť tvořit. Naše znalosti a zkušenosti rádi sdílíme a snažíme se o kultivaci české maker scény.

PrusaLab je středobodem naší vášně pro tvorbu a sdílení. Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k rozvoji české maker scény a podporovat tvůrčí komunitu," uvádí Josef Průša, zakladatel Prusa Research.

Mezi desítku týmů, které se z více než 40 přihlášených projektů probojovaly do finále, patří:

 

HELP (YOURSELF) - platforma pro podporu dobrovolnictví

STUSEN – mezigenerační bydlení pro studenty a seniory

Make – automatizace byrokracie – automatizace veřejných informací

Umění pro lidi – využití reklamních ploch v MHD pro umělecká díla

Cirkulace elektroniky v Praze – znovuvyužití elektroodpadu

Hela – Helpdesk automatizace – automatizovaný systém pro státní helpdesky

Sportovní Banka – půjčování sportovního vybavení

 

Edukační stavebnice odjezdové tabule PID – domácí stavebnice odjezdové tabule MHD

archiSCORE – digitalizace architektonických soutěží

Veřejné projekty na jednom místě – platforma pro veřejné projekty

 

Finálový večer se uskuteční ve středu 19. června 2024 v Radlické kulturní sportovně.

Více informací o #NakopniPrahu2024 najdete na stránkách nakopniprahu.cz či sociálních sítích tohoto Pražského inovačního maratonu.

 

Kontakt pro média

Vladimír Antonin Bláha

tiskový mluvčí OICT

blaha.vladimir@operatorict.cz

+420 607 531 747

 

Kontakt na organizátory Nakopni Prahu

Eliška Radinová

projektová manažerka

radinova.eliska@operatorict.cz

+420 722 541 626