Rychlá platba parkovného, volná parkovací místa, kam na nejbližší úřad nebo na výstavu… To vše nabídne nová aplikace Moje Praha

23. 1. 2018

-

Tiskové zprávy

Praha spouští první zastřešující aplikaci, kde najdete řadu praktických informací pro každodenní život v hlavním městě. Na jednom místě najdou Pražané novinky z kulturního dění v metropoli a navigační službu na nejbližší místa ve veřejném prostoru, jako jsou úřady, volná parkovací místa, dětská hřiště, lékárny nebo nemocniční zařízení.

Praha spouští první zastřešující aplikaci, kde najdete řadu praktických informací pro každodenní život v hlavním městě. Na jednom místě najdou Pražané novinky z kulturního dění v metropoli a navigační službu na nejbližší místa ve veřejném prostoru, jako jsou úřady, volná parkovací místa, dětská hřiště, lékárny nebo nemocniční zařízení. Aplikace Moje Praha slouží zároveň jako rozcestník na další užitečné pražské aplikace.

Jsem velmi ráda, že hlavní město konečně nabízí moderní a informačně nabitou službu pro každodenní život v metropoli. Pražané budou mít ve svém mobilu řadu praktických informací. Využijí je třeba při plánování cesty autem do centra nebo při zaparkování a vyřízení platby za parkovné. Další navigační služby mohou být užitečné při cestě na úřad nebo při procházkách Prahou. Výsledky se zobrazí na základě polohové služby, což je rychlejší než jakýkoliv internetový vyhledávač,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Aplikace vznikla v rámci renovace dřívější aplikace Praha!, která byla pro dnešní dobu již zastaralá. Nová aplikace přináší oproti této původní verzi řadu nových funkcí a informací, a především je uživatelsky mnohem přívětivější a jednodušší.

Aplikace je pro Android a iOS ke stažení zdarma. Vyvíjí ji pro hlavní město společnost Operátor ICT ve spolupráci s Prague Startup Centrem.

Co vše aplikace nabídne?

Ve zpravodajské části aplikace se Pražané dozvědí o novinkách v oblasti zábavy a kultury. Aplikace bude například upozorňovat na aktuální výstavy a vernisáže. Bude také přinášet zajímavé zprávy vydané Magistrátem hlavního města Prahy.

„Za klíčovou službu v rámci aplikace považuji osobně možnost nalezení nejbližších volných parkovacích míst a placení parkovného podle toho, na jaké zóně zrovna stojím. Myslím, že by řidičům mohla díky aktuálním a rychlým datům významně usnadnit pohyb v pražských ulicích,“ komentuje člen představenstva Operátora ICT Luděk Šteffel. Díky aplikaci bude mít uživatel přehled o aktuálním dění na pražských silnicích – aplikace vyhledá snímky z nejbližších dopravních kamer. Může být také užitečným pomocníkem při hledání volného místa k zaparkování, aplikace totiž informuje o počtu volných míst na nejbližších P+R parkovištích a umožňuje rychlé přepnutí do navigační aplikace. Při parkování v parkovacích zónách, kde fungují nové automaty využívající SPZ vozidla, bude moci uživatel zaplatit přímo z aplikace.

Pokud potřebujete jít na úřad, aplikace vás k tomu vybranému nebo nejbližšímu navede a poskytne vám informace o otevíracích hodinách, nejdůležitějších kontaktech a o agendách, jež lze na úřadu vyřídit.

Službu můžete využít také v případě, že hledáte například nejbližší park, dětské hřiště, policejní služebnu, sběrný dvůr, lékárnu, zdravotní zařízení nebo veřejné WC.

V současné době spouštíme první pilotní verzi aplikace, kterou budeme kontinuálně po dobu minimálně dvou let vylepšovat. V dalších měsících chystáme doplnění nových funkcí, jakými budou například objednávání na úřady na konkrétní časy nebo koupě vstupenek na koncerty,“ uvedl k dalšímu vývoji aplikace projektový manažer ze společnosti Operátor ICT Jan Kolář.

Služba nabízí rovněž odkazy na stažení dalších užitečných aplikací pro život v Praze. Jednou z nich je například nově spuštěná interiérová navigace pro Škodův palác. Návštěvníkům usnadňuje navigaci v budově, kde sídlí mnoho odborů Magistrátu hlavního města Prahy.  Návštěvník může vyhledávat cestu po budově podle agendy, kterou chce vyřídit, podle odboru nebo jména konkrétního úředníka. Aplikace také zobrazí východ z budovy podle fyzických možností uživatele, tuto funkci mohou využít například handicapovaní občané a rodiče s kočárky. Aplikaci budou navíc využívat i sami zaměstnanci Škodova paláce a Magistrátu hlavního města Prahy.

Škodův palác patří mezi první objekty veřejné správy v České republice, který využívá rozšíření mobilní aplikace o navigační funkce pomocí bluetooth technologie Aruba Networks. Nápovědu pro řešení životních situací a aktuální adresář s navigací k úředním místnostem ocení jistě náhodní návštěvníci, pravidelní uživatelé i sami zaměstnanci Magistrátu. Věřím, že výsledek spolupráce našeho místního partnera s Operátorem ICT ve Škodově paláci bude příkladem pro další veřejné instituce i komerční objekty v České republice,” komentoval navigaci ředitel společnosti Hewlett-Packard Jan Kameníček. Budova Škodova paláce byla vybrána pro svou členitost, a tudíž poměrně velkou náročnost na orientaci.

Aplikaci Moje Praha si lze jednoduše uzpůsobit podle toho, která místa a informace uživatele nejvíce zajímají. Tyto oblíbené body se pak zobrazí hned při zapnutí aplikace na úvodní straně.

Aplikace přívětivá pro vývojáře

Aplikace bude k dispozici také na webu www.mojepraha.eu. Všechna data, z kterých aplikace čerpá, zde budou dostupná ve formátu otevřených dat pro vývojáře. „V budoucnu by totiž Praha neměla být hlavním nositelem nápadů k vývoji aplikací, ale pouze poskytovatelem dat. Chceme proto externím vývojářům – studentům, start-upům nebo zavedeným firmám – poskytnout takové technologické prostředí, které je bude motivovat k vývoji nových služeb a aplikací,“ dodal Luděk Šteffel.