Lokální katalog otevřených dat oceněn v soutěži Egovernment The Best 2023

21. 11. 2023

-

Tiskové zprávy

Lokální katalog otevřených dat obdržel speciální ocenění v soutěži Egovernment The Best 2023 v kategorii projekty měst. Soutěž již 18 let vyhlašuje ty nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy v ČR. Lokální katalog otevřených dat je aplikace, která umožňuje zobrazovat, vytvářet, upravovat a spravovat katalogizační záznamy o otevřených datech. Byla vyvinuta týmem datové platformy hlavního města Prahy Golemio za podpory celé řady odborníků na otevřená data.

“Je skvělé, že Lokální katalog otevřených dat získal toto ocenění. Disponovat kvalitními daty je pro Prahu naprosto zásadní, jelikož chceme činit politická a strategická rozhodnutí právě na základě dat a nikoliv pouhých dojmů. Jsem hrdý na to, že Praha je celorepublikovým tahounem v oblasti práce s daty,” dodává k ocenění radní pro oblast ICT, Smart City, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. 

Lokální katalog otevřených dat je vyvíjen jako součást datové platformy Golemio, která je též postavena jako open source řešení. Jde o systém modulární a rozšiřitelný, který je od základu využitelný jiným městem, krajem nebo organizací.  

"Velice mě těší, že Lokální katalog otevřených dat, který byl vyvíjen jako součást datové platformy Golemio, získal speciální cenu. I díky našemu internímu analytickému týmu a vývojářům jsme byli schopni vytvořit nástroj agilním způsobem. Pražský katalog otevřených dat tak přesně splňuje potřeby města a zároveň nám poskytuje možnost jeho dalšího rozvoje podle aktuálních potřeb," říká místopředseda představenstva OICT Petr Suška, který má na starosti oblast Smart City a inovací.  

Lokální katalog otevřených dat byl spuštěn na začátku letošního roku a v současné době shromažďuje již 366 datových sad ze 14 různých oblastí (doprava, hospodářství a finance, životní prostředí, energie, populace a společnost a další), a je do něj zapojeno 24 pražských organizací (z nichž 11 městských částí).   

“Katalog postupně rozvíjíme a dáváme k dispozici jako open source. Díky aktualizované dokumentaci si ho tak může nainstalovat jakákoliv organizace pro vlastní potřeby. Open source v současné době testuje Ústecký a Olomoucký kraj a zájem o něj projevili i ve Středočeském kraji. Tým datové platformy Golemio městským systémům opravdu rozumí a rádi do našeho open source řešení zaškolíme i další uživatele napříč veřejnou správou,” doplňuje Ladislav Bláha, produktový manažer lokálního katalogu ze společnosti OICT, pod kterou datová platforma Golemio spadá.  

To, že je o open source řešení vyvinuté Golemiem zájem, dokazuje jeho implementace v Ústeckém kraji. Ředitel Datového centra Ústeckého kraje Tomáš Kejzlar k tomu uvádí: “Chceme dát všem obcím s rozšířenou působností v kraji k dispozici nástroj, pomocí kterého budou moct spravovat datové sady. Usnadní se jim tak například publikování úředních desek, což je jejich zákonná povinnost. Plánujeme spuštění do konce tohoto roku.” 

Vyhlášení letošního ročníku soutěže proběhlo 20. listopadu 2023 v Obecním domě v Praze. Ceny byly udělovány v celkem čtyřech kategoriích: centrální projekty, krajské projekty, městské projekty a obecní projekty. V polovině prosince bude zveřejněna publikace Egovenrment The Best, která všechny do soutěže přihlášené projekty představí.  

 

Více informací o Lokálním katalogu otevřených dat se dozvíte na lkod.cz.  


Kontakt pro média:

Vladimír Antonin Bláha

Oddělení komunikace a marketingu OICT

tel.: 607 531 747

e-mail: blaha.vladimir@operatorict.cz